Club 5*
0
0 Kč
Losd fsdf sd
V košíku nejsou žádné položky.

Jak řešit pracovní problémy?

Jednou z důležitých dovedností v obchodních záležitostech je schopnost komunikace a uchování si chladné mysli ve vypjatých situacích. Proto se co nejdříve naučte dobře se rozhodovat.

Krok za krokem

Pokud chcete umět dobře vést ostatní a dělat rozhodnutí, kterých nebudete později litovat, osvojte si principy:

  • systematické práce
  • analytické práce

Jasně popište problém

Na začátku problému se sami sebe zeptejte: „Kde přesně se nachází podstata problému?“ Pokud budete vědět, co vás trápí, zbavíte se problému mnohem snadněji. Pokud je problém větší, snáze jej představíte svým kolegům a společně najdete řešení.

Zvažování kladů a záporů

Pokud se ve vaší společnosti objeví vážnější problém, který vyžaduje, aby jej řešilo více lidí, zorganizuje „krizovou schůzku“. Společně s týmem celou záležitost proberte a pak zvažte klady a zápory rozhodnutí, na kterém se všichni shodnete.

Nezapomeňte na cíl

Pokud řešíte problém, musíte přesně vědět, čeho chcete dosáhnout. Příliš mnoho nápadů na případná řešení jen způsobí zmatky a zamlží celou situaci. Efektivní manažer proto nikdy nezapomíná na vizi společnosti a rozhoduje se v souladu s ní.

Probírejte řešení

Místo toho, že budete o problému příliš intenzivně uvažovat nebo hovořit, raději se věnujte možným způsobům, jak ho vyřešit. Pokud se zaměříte na řešení, bude pro vás jednodušší rozhodovat o tom, co dělat v určitých problematických situacích, a nebudete ztrácet čas přemýšlením o tom, co se stalo.

Používejte svou představivost

Když řešíte problémy, pokoušejte se najít průkopnická řešení. Používejte brainstorming (tzv. bouři mozku). Zapište si všechna možná řešení bez ohledu na to, jak bláznivá, hloupá se v první chvíli zdají. Budete se tak schopni snadněji rozhodnout a pomůže vám to najít si metodu, jak problémy řešit. Nemyslete jen na reálnou situaci, ale na situaci „ideální“, tak jak byste si přáli, aby to bylo. Tento způsob vám umožní zapomenout na své hranice při řešení problémů a bude pro vás jednodušší najít řešení. Později budete schopni se těmto hranicím vyhnout.

Postarejte se o pozitivní atmosféru

Společná diskuse o problémech a jejích řešeních vytváří v pracovním kolektivu dobrou atmosféru. Zaměstnanci jsou nuceni kreativně přemýšlet, mají pocit důležitosti a svěřené důvěry. Na druhou stranu přináší diskuse o problémech i nepříjemný pocit, protože má demotivační účinek. Pokud své zaměstnance podpoříte v tom, aby přemýšleli o řešeních a ne o problémech, budete překvapeni jejich podněty při řešení problémů a množstvím nápadů, se kterými přijdou.

Zjistěte příčiny

Abyste předešli opakování takovýchto problémů, přemýšlejte také o tom, proč se problém objevil. Podaří se vám díky tomu snadněji odstranit jeho příčiny.