V košíku nejsou žádné položky.

Vyzkoušejte

Jakou matraci vybrat, když máte bolesti v oblasti bederní páteře?

Dobrý spánek je neocenitelný. Bez něj to prostě nejde – rozhodně ne dlouhodobě. Ovlivňuje naši náladu, rozpoložení a samozřejmě i zdraví. Špatný podklad na spaní může být příčinou některých bolestí zad. Naše praktické tipy vám pomohou vybrat si správnou matraci, na které se tohoto problému zbavíte a předejdete vzniku dalších obtíží.

Dobrý spánek je neocenitelný. Bez něj to prostě nejde – rozhodně ne dlouhodobě. Ovlivňuje naši náladu, rozpoložení a samozřejmě i zdraví. Špatný podklad na spaní může být příčinou některých bolestí zad. Naše praktické tipy vám pomohou vybrat si správnou matraci, na které se tohoto problému zbavíte a předejdete vzniku dalších obtíží.

Vybrat si matraci je v podstatě velmi jednoduché. Jste to vy sami, kdo vás zná nejlépe, dokonale znáte své potřeby, omezení a také to, co na vás funguje nejlépe. Tady máte pár rad, které stojí za zvážení.

Perfektní podpora

Vyberte si takovou matraci, která umožní vašim zádům odpočívat v přirozené poloze. Je-li na vás moc tvrdá záda i svaly budou po celou noc napjaté, zatímco velmi měkký povrch zase způsobí, že se budou vaše záda prohýbat a nořit do matrace jako do houpací sítě. Oba případy mohou mít různě bolestivé následky, které citelně poškádlí Vaše zdraví. Dobrá matrace podporuje záda, udržuje je v přirozené poloze a umožňuje svalům se úplně uvolnit.

Když ležíte, kvalitní matrace přerozděluje vaši tělesnou hmotnost rovnoměrně. Příliš tvrdý povrch vaše tělo podporuje jen částečně, tj. jen některé časti. Je-li vaše matrace příliš měkký, nedodá vám potřebnou oporu anebo nepodpoří vaše tělo na těch nejdůležitějších místech.

Spánek na zádech, na břichu anebo na boku?

Poloha ve spánku určuje, které části vašeho těla přichází do kontaktu s matrací a které z nich jsou vystavené největšímu tlaku. Pokud většinu noci prospíte na břichu, vaše tělesná hmotnost je přerozdělená poměrně rovnoměrně a na velkou plochu, proto je pro vás správnou volbou tvrdší matrace. Bedra potřebují více podpory za účelem udržet si správné a přirozené zakřivení.

Pokud se vám spí lépe na boku, směřuje největší tlak na ramena a boky. V tomto případě by vám tvrdší matrace více uškodila, než pomohla, protože může narušit cirkulaci krve v místech největšího tlaku. Důsledkem toho se v noci můžete probouzet a otáčet. Vhodná matrace je mírně měkká, ale zároveň musí byť schopná poskytnout podporu a přizpůsobovat se konturám vašeho těla.

Pokud obvykle spíte na zádech, měli byste si vybrat matraci, která dobře přerozděluje tělesnou hmotnost a lehce se přizpůsobuje tvaru vašeho těla.  Nejlepší kombinací je matrace s tvrdým jádrem potáhnutá měkkou vrchní vrstvou, protože zatímco tvrdá část podporuje záda a brání, aby se prohýbala, vrchní vrstva zabezpečuje lepší pohodlí pro klouby a svaly.

Co je nejdůležitější?

Rozložení hmotnosti! Když si lehnete do postele, Vaša hmotnost by se měla rovnoměrně rozložit po celém povrchu matrace.

Podporu byste měli mít především v oblasti pánve, krku a ramen.

Na většině matrací se tělesná hmotnost soustředí do jediného bodu, například pod zadkem. Ujistěte se proto, že si vyberete matraci, která podpoří celé vaše tělo a umožní vašim zádům zůstat ve správné poloze po dobu celé noci.

Otestujte ji!

Každý z nás má jiné požadavky, měli byste si matraci otestovat. Přijdete-li do obchodu, kde strávíte 10-20 minut, maximálně hodinu ležením na vytypované matraci, takový test se nikdy nevyrovná tomu, když budete mít daný model několik týdnů doma a spát na ní. Až když na ní budete spát delší dobu, budete se moci reálně rozhodnout, zda je tato matrace pro vás vhodná na několik následujících roků.

To je přesně ten důvod, proč vám Dormeo poskytuje 30denní záruku na vrácení peněz, pokud nebudete s matrací spokojeni. Nebojte se objednat si svou oblíbenou matraci podle textového popisu, protože je to jediný způsob, jak zjistit, zda je pro vás vybraný model ideální.