Jak se zahřát během dlouhých zimních nocí?
Romantika zasněžené krajiny, krajkové námrazy na oknech, radost a úleva, když se promrzlí vrátíte do vyhřátého domova… Někdy se ale nezadaří. Místo sněhu bahno a déšť, místo vyhřátého domova rozbité topení a průvan. Proto pro vás máme pár tipů, jak přežít dlouhé zimní noci ve zdraví.
Tip č.1: Důkladně větrejte
I když je venku zima a počasí, že by psa nevyhnal – přemozte se, otevřete okna a vyžeňte se svého obydlí starý a vydýchaný vzduch. Čerstvý vzduch je důležitým předpokladem pro zdravý spánek. Opravdu byste svou ložnici měli občas pořádně vyvětrat, přestože vás vidina na příliv zimy vůbec neláká.
Naučte se otevírat okna, i když je venku mrazivo
Ano, většina z nás větrá tak, že nic nevyvětrá a akorát si doma udělá zimu. Lehce pootevřené okno po delší čas opravdu nenahradí rázné otevření oken a drastické ale krátké (4-5 minut) větrání.
Tip č.2: Oblékejte se po vrstvách
Přestože máme díky moderním technologiím doma vcelku teplo, v noci nám někdy bývá zima. Jednoduchým řešením je obléknout si vice věcí, I když jdete do postele.
Vrstvení má mnoho výhod
A dokonce I v posteli! Více vrstev udrží v teple i zaryté zmrzlíky. Možná se vám to bude zpočátku zdát divné, ale zkuste to. Jakmile vám začne být příliš teplo, není nic jednoduššího, než si přebytečnou vrstvu sundat. Nemusíte hned spát v mikině – zkuste začít ponožkami na spaní.
Tip č.3 – Vyberte si správnou přikrývku
Přijde-li na to, vybrat si deku, která vás udrží pěkně v teple i během dlouhých zimních nocí, pak je klíčový materiál, kterým je přikrývka naplněná. Péřové deky jsou lehké, měkké, teplé a prodyšné. Vlna přináší odolnost, dobře drží teplo a lze ji používat po celý rok. Syntetika disponuje oproti přírodním materiálům odolností vůči plísním a roztočům, dobře se pere a ve správné tloušťce i výborně hřeje.
Jak tlustá by měla být zimní přikrývka?
Hodně záleží na materiálu a osobních preferencích. Někdo má rád přikrývku lehounkou, jinému vyhovuje pořádná duchna. Obecně mají zimní přikrývky ze syntetiky či vlny gramáž 400-600 g/m2, v případě peří to je 700 až 1400 g/m2. Čím hutnější je náplň přikrývky, tím lepší izolační vlastnosti. Jen pozor, abyste ve vidině většího tepla neskončili pohřbeni pod těžkou duchnou.
Tip č.4 – Dejte si před spaním hrnek čaje
Není tajemstvím, že šálek čaje spolehlivě zahřeje zevnitř. Chutný bylinkový nebo ovocný čaj je dobrou cestou, jak se vpodvečer příjemně uvolnit a naladit se tak, aby se nám snadno usínalo. Ale proč si dávat zrovna čaj?
Čaj je neutrální volba
Proč ne mléko, kakao, nebo teplou šťávu? Protože nemá vedlejší účinky – cukr v kakau či šťávě, nebo tuk v teplém mléku nejsou tím pravým receptem na zdravý spánek. Nejlepší čaj na usnutí je heřmánkový nebo meduňkový, protože kromě zahřátí vašich kostí navíc zklidní nervy.