V košíku nejsou žádné položky.

Vyzkoušejte

10 rad pro boj s akné

Pupínky na pokožce znepříjemňují život mladým i dospělým. Jsou otravné a neústupné a objeví se vždycky v tu nejnevhodnější chvíli. Špatná péče o pokožku může jejich vznik ještě podpořit. Pokud se vás akné drží jako klíště, ačkoliv jste už dávno opustili školní lavice, vyzkoušejte naše tipy.

1. Uklidňující pomoc z domácí lékárny

 • Rozemelte aspirin a přidejte k němu citrónovou šťávu. Aspirin obsahuje kyselinu acetosalicylovpu, která léčí pupínky. Naneste směs aspirinu a citrónu na postiženou oblast a nechte ji působit přes noc. Tak urychlíte proces léčení a snížíte podráždění pokožky.
 • Vezměte si zubní pastu (nesmí to být gel), naneste ji na pupínky a překryjte je obvazem. Ráno bude vaše pokožka mnohem hezčí. Proč? Zubní pasta obsahuje látky, které pomáhají léčit pupínky. Tuto metodu ale nepoužívejte, pokud máte příliš citlivou pleť. Agresivní pasta by ji mohla popálit.
 • Také pěna na holení vysouší pupínky. Naneste ji na pupínek a nechte ji působit přes noc. Pupínek do rána zmizí.

2. Babiččiny rady

 • Naneste na postiženou část pokožky rozmačkaný česnek a nechte ho působit přes noc.
 • Vypijte sklenici vody se lžící domácího jablečného octa. Ocet reguluje zažívání a pomáhá zastavit útoky pupínků.
 • Smíchejte kvasnice a olej z čajovníku a vytvořenou pastu naneste na pupínky. Nechte ji na obličeji působit přes noc. Díky kvasnicím vyleze pupínek z kůže a olej z čajovníku na něj zaútočí a zničí ho.
 • Namočte vatu do teplé slané vody. Přimáčkněte ji na pupínek po dobu 3 minut a pak naneste med, který vyčistí póry a zničí bakterie. Po deseti minutách med smyjte.

3. Dejte si pozor na sluneční paprsky

Sluneční paprsky působí na pokožku v zásadě dobře, platí to ale jen v případě, že je pokožka chráněna vysokým UV faktorem a je vystavena slunci pouze na krátkou dobu. Příliš dlouhé slunění – nejen v létě, ale i v zimě při lyžování, vysušuje pokožku a způsobuje akné. Než se vydáte na sluníčko, měli byste proto použít opalovací krém nebo minerální make-up s ochranným slunečním faktorem.

4. Bakterie na vás útočí ze všech stran

Ve společných sprchách v posilovnách, bazénech a hotelových pokojích se bakterie líhnou ve velkém a snadno se mohou přenést na pokožku. Pokud jste velmi citliví, doporučujeme vám, abyste na těchto místech použili bavlněné rukavice nebo se raději nedotýkali problematických částí těla.

Nejlepší je, pokud dezinfikujete všechno, čeho se dotýkáte – kohoutky, fén na vlasy atd.

5. Vždycky čisté ručníky

Akné zanechává bakterie na ručnících. Měňte proto svůj ručník na obličej každý den! Kupte si dostatečné množství malých bílých ručníků, které můžete prát na 90˚, a tak je dezinfikovat. Při praní používejte jen malé množství aviváže, protože může dráždit pokožku.

6. Voda, voda, voda …

Asi jste už slyšeli, že byste měli vypít alespoň 8 sklenic vody za den. Dobrá hydratace dokáže značně zlepšit stav pleti, protože tělo díky tomu může jednoduše vyměšovat veškeré zbytkové látky.

7. Ruce pryč!

Mnozí lidé mají ve zvyku na pupínky sahat, někdy to dokonce dělají podvědomě. Nejedná se pouze o obyčejné vymačkávání, ale i o škrábání, když sedíte před televizí či u počítače … Obličeje se pokud možno špinavýma rukama vůbec nedotýkejte.

8. Když všechno ostatní zklame …

…navštivte svého lékaře a požádejte ho o antibiotika, která dokáží výrazně zmírnit výskyt akné. Nezapomeňte že přílišné nebo nesprávné použití antibiotik může výrazně snížit jejich účinek. Navštivte lékaře i v případě, že se vám akné vážně zanítí.

9. 5 nejdůležitějších prvků pro pokožku

Kromě kosmetických přípravků potřebuje pokožka s akné vitamíny a minerály. Dejte si pozor, aby jídlo, které požíváte, vždy obsahovalo dostatek následujících základních prvků:

 • Zinek je jedním z nejlepších spojenců v boji proti akné, protože pokožku léčí. Zinek totiž reguluje tělesné hormony, které zapříčiňují akné a zároveň i pomáhá léčit ranky, regeneruje tkáň a posiluje imunitní systém. Zinek se hodí na povrch a stejně tak i uvnitř pokožky, proto byste měli volit make-up, který obsahuje zinek nebo zinkovou bělobu, a stejně tak i jídlo s vysokým obsahem zinku: např. semínka, ořechy, luštěniny a celozrnné výrobky.
 • Díky vitamínu A bude vaše pokožka, řasy i vlasy krásné. Nachází se v ovoci a tmavozelené a žluté zelenině. Kupte si také ovesné vločky, meloun, brokolici a špenát.
 • Vitamín E pomáhá normalizovat zvýšenou hodnotu antioxidačních enzymů. Nachází se v mandlích, slunečnicových semínkách, burských oříšcích, špenátu, mangu … Pouhý půl šálek ořechů dokáže zlepšit vzhled vaší pokožky!
 • Selen má podobný účinek jako vitamín E a nachází se i v podobném jídle. Para ořechy ho obsahují zdaleka největší množství.
 • Chrom se nachází v pivních kvasnicích a má velmi dobrý účinek na poškozenou pokožku. Přidejte malé množství droždí do jídla. Nepřehánějte, aby se vám neudělalo zle.

10. Používejte make-up, který ničí pupínky

Používáte-li make-up každý den, je třeba zvolit výrobky, které nezanášejí póry a zároveň léčí akné. Obojího můžete dosáhnout díky minerálnímu základu Sheer Cover, protože jeho složení účinně zakrývá pupínky a rozšířené póry a zároveň předchází pupínkům a léčí je. Proč?

 • Zinková běloba a kysličník titanu jsou přírodní minerály, které vás chrání před sluncem, předcházejí podráždění pokožky a vysouší pupínky.
 • Slída dodává nádhernou záři a zároveň uchovává přirozený vzhled pokožky.
 • Výtažky z čaje Rooibos zabraňují stárnutí.

Výtažek bisabolol z heřmánku má protizánětlivý účinek a uklidňuje podrážděnou pokožku.