V košíku nejsou žádné položky.

Vyzkoušejte

8 tipů, pro pohodlné kempování

Chcete zažít opravdové letní dobrodružství? Vydejte se kempovat! Pobyt v přírodě vám prospěje po všech stránkách - zdravotní, tělesné i té sociální. Nemáte s kým vyrazit? Nevadí, stačí vám dobrá knížka a pozorovat svět kolem sebe. Co si ale zabalit s sebou? Nestačí pouze zabalit stan. Pokud si nejste jisti, co vše byste měli před samotnou výpravou vzít v úvahu čtěte dále.

Teplé slunečné letní dny jsou ideální pro kempování. Ať už vyrazíte s rodinou, přáteli, nebo dokonce sami, neměli byste zapomínat na několik důležitých pravidel, které kempování promění v opravdu příjemný zážitek. Máme pro vás tipy, které při kempování oceníte, ať už jste začátečníci, nebo zkušení táborníci. Jste připraveni objevovat krásy neporušené přírody?

Tip # 1: Vyberte správné místo

Pro příjemné a bezpečné kempování je klíčovým faktorem zvolit správné místo k utáboření. Vyberte lokaci, která je něčím zajímavá. Pokud se chystáte vydat po turistických trasách, zkontrolujte tamní terén a podle toho si sbalte vše potřebné. Ujistěte se, že se v okolí nevyskytují žádná nebezpečná zvířata a nikdy se nevydávejte nikam sami – obzvlášť v noci a bez telefonu. Kemp můžete brát i jako alternativu přenocování a vyrazit za místní kulturou, či historickými památkami. 

Tip # 2: Udělejte si pohodlí

Přenocování uprostřed přírody je samozřejmě skvělý zážitek, ale musíte brát na vědomí, že budete mít o mnoho méně komfortu, než jste zvyklí. Pokud se chcete cítit opravdu pohodlně, ujistěte se, že máte kvalitní stan a spacák, který vás ochrání před sluncem, hmyzem a nočním chladem. Ani polštář není špatný nápad, obzvlášť pokud jste zvyklí mít hodně pod hlavou. Vůbec není od věci si sebou zabalit také skládací židli a stoleček a vytvořit si před stanem malé posezení, kde si v klidu vychutnáte okolní panoramata.

Tip # 3: Bezpečné rozdělávání ohně

K táboření tak nějak již patří pořádné ohniště, že? Nejprve se ujistěte, zda se v oblasti, kde kempujete, vůbec smí rozdělávat oheň. Ujistěte se, že ohniště budujete dostatečně daleko od stanu i stromů a samotný oheň ohraničte kameny. Vždy buďte navýsost opatrní, oheň hlídejte a nikdy nechoďte spát předtím, než ho úplně uhasíte. 

Tip # 4: Sbalte si vše potřebné

Opravdoví zálesáci se sbalí a odjedou někam do lesa daleko od civilizace. I v tom případě, že jste ubytováni v přeplněném turistickém táboře, se vám bude hodit pár základních věcí. Základem je mít dostatek jídla, pitné vody, lékárničku, baterku na večer a kapesní nůž, kterým si otevřete lahev i nakrojíte chleba. V tomto případě více znamená lépe, takže buďte připraveni. Navíc, už samotné balení a přemýtání nad tím, co vše budete při vašem výletu potřebovat, je ohromná zábava! 

Tip # 5: Pořádně se oblečte

Mějte s sebou několik variant oblečení a bot pro horké dny i studené či deštivé večery. Věřte, že není nic horšího, než sedět ve stanu, když jste celí promočení a vlastně se ani nemáte do čeho převléknout. Jelikož kempování je o poznávání přírody kolem nás, jistě se chystáte vydat na túru. Pohodlná turistická obuv je v tom případě nezbytnost.

Tip # 6: Neztraťte se

Pokud se chystáte kempovat v pravé přírodě na míle daleko od civilizace, měli byste mít jasnou představu, kde přesně se utáboříte (pro případ, že byste potřebovali, aby vás někdo našel). Moderní telefony s GPS jsou spása a zachrání vás od pohromy. I stará dobrá mapa však postačí.

Tip # 7: Udržujte pořádek a čistotu

Při kempování obvykle není možné dodržet vaše standardní hygienické návyky. No co, kempování je přece o splynutí s přírodou, ne? Pokud ale plánujete vícedenní pobyt, ujistěte se, že se ve vašem okolí nachází tekoucí teplá voda, obzvlášť v horkém létě.

Tip # 8: Digi detox - použijte mobil pouze tehdy, když je to naprosto nezbytné

Proč jste se v první řadě rozhodli jít kempovat do přírody? Chcete-li si odpočinout od každodenních starostí a digitálních vymožeností, nechte mobil vypnutý. (Ať vás ani nenapadne tahat s sebou notebook nebo tablet.) Věřte, že po pár dnech, kdy budete naprosto odříznutí od moderních technologií, se budete vracet domů s čistou hlavou a jasnými myšlenkami. Navíc budete celý pobyt vnímat mnohem intenzivněji, než přes obrazovku telefonu.