V košíku nejsou žádné položky.

Vyzkoušejte

10 nejvíce nebezpečných zvířat

Zvířata mohou být velmi nebezpečná a dokážou nás někdy velmi nepříjemně překvapit nebo dokonce i ohrozit. Zjistěte, kterých 10 zvířat patří mezi nejnebezpečnější.

Zvířata mohou být velmi nebezpečná a dokážou nás někdy velmi nepříjemně překvapit nebo dokonce i ohrozit.

Zjistěte, kterých 10 zvířat patří mezi nejnebezpečnější.

10. Velké kočky

Nejnebezpečnější druhy velkých koček, které jsou dost velké na to, aby mohly ohrozit lidi, jsou africký lev a tygr.

Tygři zabili mnohem více lidí než jakékoliv jiné kočky, hlavně pak v oblastech, kde lidé zasahují do jejich přirozeného prostředí. Tygři a lvi, kteří útočí na lidi, jsou většinou staří a bezzubí. To jim brání v tom, aby útočili na kořist, kterou by jinak lovili. Většina tygrů, kteří napadají lidi, žije v Indii, zatímco útočící lvi pocházejí z Afriky.

Pokud budete mít takovou smůlu, že se potkáte osobně s velkou kočkou, můžete se řídit několika pravidly, abyste nebyli napadeni. Podívejte se jim přímo do očí a neuhněte pohledem.  Nahlas zakřičte, abyste je zmátli.

Snažte se vypadat, jako kdybyste byli velcí a hrůzní. V každém případě neutíkejte a nehrbte se.

9. Medvědi

Některé druhy medvědů, jako na příklad medvědi lední nebo hnědí, jsou pro lidi nebezpečné. Hlavně pak v oblastech, kde si na ně lidé zvykli. Všichni medvědi jsou velmi silní a dokážou zabít lidi drápy a zuby, ale většina z nich je plachá a většinou se lidí straní. Nejnebezpečnější setkání s medvědy nastává v okamžiku, kdy potkáte medvědici s medvíďaty.

Abyste se vyvarovali útoku medvědů v oblastech, kde žijí, choďte co nejhlasitěji a dělejte hluk, aby medvědi věděli, že jste tam. Vydáte-li se kempovat, nechte jídlo alespoň 20 metrů od vašeho tábořiště, nejlepší je, když ho zavěsíte na strom. Nikdy před medvědem neutíkejte, a pokud ho náhodou potkáte, pohybujte se pomalu, ale rozhodně, směrem od něj. Kdyby na vás medvěd zaútočil, stočte se do klubíčka, abyste si chránili životně důležité orgány, a předstírejte, že jste mrtví.

8. Žraloci

Žraloci jsou jedním z živočišných druhů, kterých se lidé bojí nejvíce. To mají pravděpodobně na svědomí filmy a také skutečnost, že voda není naším přirozeným prostředím, a neexistuje nic strašidelnějšího než nestvůra, která si vás chce dát k obědu.

Ale po pravdě řečeno, z 360 druhů žraloků jsou jen 4 druhy opravdu nebezpečné. Je to žralok bělavý, žralok bílý, žralok tygrovaný a žralok dlouhoploutvý.

Žraloci většinou útočí omylem, protože si nás pletou s tuleni. Někteří žraloci, na příklad žraloci bílí, jsou velmi zvědaví a věci ve vodě mohou zkontrolovat jen tak, že do nich kousnou. A vzhledem k jejich velikosti může být jejich kousnutí pro člověka fatální.

Je mnohem pravděpodobnější, že vaši smrt způsobí kokos, který vám spadne na hlavu, nebo blesk, který vás zasáhne, než útočící žralok. Ale kdyby na vás zaútočil, můžete udělat několik věcí, který zvýší vaši šanci na přežití.

Předstírejte, že jste obrovští, a ve vodě se postavte zpříma, zůstaňte klidní a plavte směrem k břehu. Kdyby na vás žralok zaútočil, praštěte ho do nosu a očí a pak se co nejrychleji dostaňte z vody. Ale nejlepší je vůbec neplavat v oblastech, kde se žraloci zdržují.

7. Medúzy

Existuje mnoho druhů medúz: je jich více než 2.000. Jen přibližně stovka z nich představuje pro lidi nebezpečí. Když nás zachytí jejich chapadla, může nám to způsobit velikou bolest, ochrnutí nebo dokonce srdeční příhodu. Jelikož medúzy nemají mozek, nikdy vás nežahnou naschvál. Nejnebezpečnější medúza je čtyřhranka Fleckerova. Nejsnazší způsob, jak se vyhnout medúzám, je neplavat v oblastech, kde bývají, nebo si obléci ochranné oblečení. Když vás medúza žahne, naneste na ono místo ocet, pokud ocet nemáte, ránu počurejte. A rychle vyhledejte lékařskou pomoc.

6. Krokodýli

Existuje 12 druhů krokodýlů, z nichž tři jsou nejnebezpečnější. Jedná se o krokodýla mořského, krokodýla nilského a krokodýla amerického.

Krokodýli žijí v Americe, Africe a Austrálii. Krokodýli mořští jsou nejvíce nebezpeční a žijí jak v řekách, tak v moři. Krokodýli loví svou kořist tak, že ji chňapnou, zatáhnou pod vodu a začnou se otáčet a odtrhávat jí maso. Krokodýlí útok končí téměř vždy smrtí.

Vydáte-li se na návštěvu Austrálie, neplavte v potokách, jezerech, rybnících a řekách poblíž moře. Když budete kempovat, umístěte stan alespoň 70 metrů od vody a nikdy nenaplňujte nádoby na vodu na stejném místě. Nepodceňujte krokodýly, protože dokážou být velmi rychlí, a když je nevidíte, neznamená to, že tam nejsou. Dokonale ovládají schopnost se schovat.

5. Sloni

I přesto, že se sloni zdají být velmi laskavými a milými, jedná se o jeden z nejnebezpečnějších živočišných druhů na Zemi. Dokážou zašlapat jakéhokoliv žijícího tvora a jsou velice nepředvídatelní. Jsou známí tím, že útočí bez varování. Bez jakéhokoliv důvodu se mohou sloni rozčílit, zaútočit na lidské osady a zabít lidi, které znali 20 let. V jejich blízkosti buďte velmi opatrní a nikdy je nedrážděte. Setkáte-li se s nimi v divočině, rychle odejděte. Když na vás zaútočí, předstírejte, že jste mrtví a doufejte, že vás nechají na pokoji.

4. Včely

Ve většině případů je bezpečně se zdržovat v blízkosti včel a vos, i když je jich hodně. Dávejte si jen pozor, aby nebyly neklidné. Mnozí lidé ale přesto každý rok umírají na včelí štípnutí, protože to jim může způsobit šok a srdeční zástavu.

Nedrážděte včely, a pokud vás napadnou, pokuste utéci přímo od nich. Včely jsou pomalé a vy jim můžete utéct. Strhněte ze sebe oblečení, abyste jim poskytli více cílů, na které mohou útočit. Schovejte se do domu nebo stanu. Neschovávejte se pod vodu, protože včely na vás znovu zaútočí, jakmile se objevíte na povrchu. Mohou vydržet čekat až 10 hodin! Neutíkejte směrem k jiným lidem, protože by včely napadly i je.

3. Hroši

Všichni tvrdí, že hroši jsou nejnebezpečnějším živočišným druhem v Africe. I když se zdají být pomalí a laskaví, jsou od přírody velmi agresivní a teritoriální, a často útočí na krokodýly a lidi bez jakéhokoliv důvodu.

Útočí dokonce i na lodě. A protože mají velká ústa, mohou na vás zanechat strašně jizvy, pokud tedy vůbec budete mít takové štěstí, že jejich útok přežijete. U hrochů byly dokonce zaznamenány i případy kanibalismu. Vyvarujte se vody, kterou hroši obývají. Pokud jste na lodi a hrocha spatříte, okamžitě se vydejte ke břehu.

2. Hadi

Více než 450 druhů hadů je jedovatých a mnozí z nich jsou schopni zabít člověka. Většinou nás napadnou, pokud je překvapíme. Jakmile nás kousnou, jed se začne šířit celým tělem a ničí jednotlivé orgány a krevní buňky. To může vést až k selhání srdce.

V oblastech, kde jsou jedovatí hadi, našlapujte velmi hlasitě, aby se dozvěděli, že tam jste. Oblékněte si vhodnou obuv a kalhoty, protože ty vás před kousnutím mohou ochránit. Chystáte-li se strávit noc ve stanu, řádně jej uzavřete, protože hadi rádi lezou do teplých míst. Pokud vás had kousne, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

1. Komáři

Věřte tomu nebo ne, ale komáři jsou těmi nejvíce nebezpečnými zvířaty na naší planetě, protože stojí za největším počtem úmrtí lidí. Několik milionů lidí umírá každý rok na malárii. Kromě malárie přenáší komáři také další choroby, jako je horečka dengue, filarióza a žlutá horečka.

Před komáry je těžké se chránit, protože je cítíme až v okamžiku, kdy už nás kousli. Nejúčinnější ochranou před komáry jsou ochranné sítě, insekticidy a osidlování míst vážkami, které se komáry živí.

Komáři sice představují jen drobnou nepříjemnost v Evropě, ale v rozvojových zemích představují mnohem větší riziko.